سر خط خبر ها
کتاب «یادگار ماندگار» به مناسبت روز قلم رونمایی می شود

کتاب «یادگار ماندگار» به مناسبت روز قلم رونمایی می شود

کتاب «یادگار ماندگار؛ پرتره یکصد و ده نفر از پیشکسوتان اهل قلم» زیر نظر مجید غلامی جلیسه به مناسبت روز قلم از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.

کتاب «یادگار ماندگار؛ پرتره یکصد و ده نفر از پیشکسوتان اهل قلم» با هدف معرفی بزرگان اهل قلم سه شنبه 13 تیرماه ساعت

10 به مناسبت روز قلم در مرکز همایش های کتابخانه ملی، سالن قلم رونمایی می‌شود.

سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقدمه این کتاب نوشته است: «در تاریخ کهنسال ایران، نقش و جایگاه اهل قلم همواره ممتاز و تأثیرگذار بوده است. شخصیت های فرهنگی بسیاری با دانش اندوزی و کوشش های ستودنی خود گستره دانش، تمدن و فرهنگ ایرانی را در ابعاد گوناگون وسعت بخشیده‌اند. چراکه اهل قلم همواره موجب اعتلا و آوازه نام ایران و فرهنگ متعالی آن شده‌اند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسداشت و تجلیل از فرهنگسازان ایران، مجموعه ای از پرتره های اصحاب قلم را فراهم آورده تا در اقدامی قدرشناسانه تصاویر این عزیزان را به ثبت برساند. همچنان که در یادگار ماندگار مشاهده می شود، سعی و اهتمام بر این بوده تا از جنبه‌های گوناگون علمی و از طیف‌های متنوع فرهنگی، پرتره‌ای انتخاب شود تا نمایه‌ای کامل از همه فرهنگسازان میهنمان در این مجموعه ارائه شود...».

به گفته مجید غلامی جلیسه، کتاب «یادگار ماندگار» دغدغه ای است جدی در ثبت چهره، چهره های معاصر که مهمترین هدف آن معرفی بزرگان اهالی قلم معاصر و در قید حیات، به اجمال، و به رخ کشیدن چهرۀ پر مهر آنها است. این اثر صد البته جرقه ای برای در کانون توجه قرار دادن هرچه بیشتر بزرگان اهل قلم و شروعی برای اهتمامی جدی جهت پرداختن به زندگی پرخیر و برکت آنها است.

در این کتاب به معرفی کارنامه و آثار اشخاصی همچون منوچهر ستوده، سلیم نیساری، سید عبدالله انوار، محمد علی اسلامی ندوشن، ایرج افشار، محمد ابراهیم باستانی پاریزی، هوشنگ ابتهاج، سیمین بهبهانی، سیدفتح الله مجتبایی، نجف دریابندری، بدرالزمان قریب، مهدی محقق، احمد احمدی و... پرداخته شده است.

نظرات خوانندگان