سر خط خبر ها
ایرانگردی ، جاهای دیدنی شیراز

ایرانگردی ، جاهای دیدنی شیراز

مسجد نصیرالملک یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی ایران برای خارجی‌هاست.

مسجد نصیرالملک به مسجد صورتیِ ایران معروف شده است. این مسجد از زیباترین دیدنی‌های ایران و البته شیراز، شهر خوب بهارنارنج‌ها است. نصیرالملک مسجدی است که شاهکار معماریِ اسلامی به شمار می‌رود و با شیشه‌های رنگین و کاشی‎کاری‎های جذاب و دل انگیز تابلویی از زیبایی و ظرافت را به نمایش گذاشته ‎است.

زمانی که نورِ روز از شیشه‎های رنگی پنجره‌های مسجد گذشته و داخل شبستان مسجد پراکنده می‎شود، از روی این کاشی‌کاری های دل انگیز گذشته، رقص کنان ستون‎های تراشیده شده‎ی وسط مسجد را در آغوش می‎کشد و روی فرش های پهن شده می‎آرامد،چنان خیره کننده و جذاب است که زبان از بیان این همه زیبایی در می‎ماند.

مسجد یا مد زیبایی؟


کاشی‌کاری‌های مسجد نصیرالملک دلبرانه است. ساعت‌ها می‌شود به این کاشی‌ها نگاه کرد و غرق در لذت شد. همی کاشی کاری‌ها دستمایه طراحی‌های جدید در حوزه مد و پوشاک قرار گرفته است. یک طراح خوش ذوق از این کاشی‌کاری‌ها برای تولید شال زنانه الهام گرفته است. شال‌های او یکی از پرفروش‌ترین کالاهایی است که گردشگران خارجی در سفر به ایران با خودشان سوغات می‌برند.

مسجدی که فقط یک مکان مذهبی نیست.


با اینکه مسجد نصیرالملک به عنوان یکی از جاذبه‎های دیدنی و مکان‎های گردشگری در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، اما پس از گذشتن 150سال هم‎چنان به عنوان عبادتگاه مورد استفاده قرار می‎گیرد. مسجدی بدون گنبد با کاشی‎کاری‎ها و مقرنس‎کاری‎های مثال زدنی؛ که به دلیل قالب بودنِ رنگ صورتی در این کاشی‎ها آن را مسجد صورتی ایران می‎نامند.

نکات مهم در بازدید از مسجد نصیرالملک:


مسجد نصیرالملک هنوز مسجد است! یعنی برای مراسم عبادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین شان مکان‌های مذهبی را در بازدید از این مسجد رعایت کنید. درست است که زیبایی مسجد و بازی نور و رنگ آن نفس‌تان را بند می‌آورد، با این حال نباید فیگورهای عجیب و غریب برای عکاسی بگیرید. این موضوع هم به شان مکان‌های مذهبی ارتباط دارد. استفاده از سه پایه برای عکاسی مجاز نیست.

بهترین زمان برای عکاسی از رقصِ نورهای رنگی و بی‎نظیرِ شبستان مسجد ساعت هشت تا ده صبح است. با اینکه ممکن است با ازدحام جمعیت و شلوغ بودن محیط رو به رو شوید.

گزارش تصویری
نظرات خوانندگان