سر خط خبر ها
تبریز میزبان اختتامیه چهارمین دوسالانه عکس نور

تبریز میزبان اختتامیه چهارمین دوسالانه عکس نور

کمال الدین شاهرخ در گفت و گوی اختصاصی با روابط عمومی چهارمین دوسالانه سراسری عکس نور از میزبانی شهر تبریز برای برگزاری آیین اختتامیه این جشنواره خبر داد.

دبیر کل جشنواره ملی عکس نور گفت: 3 هزار و 698 قطعه عکس به دبیرخانه جشنواره ارسال گردید که در نهایت 34مجموعه عکس به بخش اختتامیه راه یافتند که از این تعداد 18  مجموعه مربوط به بخش ویژه  و 16 مجموعه در بخش آزاد است.

کمال الدین شاهرخ در گفت و گوی اختصاصی با روابط عمومی چهارمین دوسالانه سراسری عکس نور، با اشاره به آثار ارسالی به دبیرخانه  دوسالانه نور اظهار داشت: از زمان ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره، تعداد 428 عکاس در سایت طرفه هنر ثبت نام کردند که تعداد 354 مجموعه به دبیرخانه ارسال گردید و با اعلام نظر هیئت داوران آثار 314 عکاس در بخش ویژه و آزاد شرایط مورد نظر با قوانین جشنواره را دارا شدند.

وی افزود: 88 عکاس در بخش ویژه مجموعا 938 عکس در قالب مجموعه های 8 تا 12 فریمی و در بخش آزاد نیز 226 عکاس با ارسال 2 هزارو 760 عکس در این جشنواره حضور یافتند که در مجموع 3 هزارو 698 قطعه عکس در قالب مجموعه عکس به دبیرخانه این دوره از دوسالانه سراسری عکس نور ارسال گردید.

دبیر کل جشنواره ملی عکس نور تصریح کرد: با اعلام نظر هیئت داوران که متشکل از سه داور کشوری و دو داور استانی بود تعداد 34 مجموعه به بخش نمایشگاهی راه یافت که از این تعداد 18 مجموعه مربوط به بخش ویژه و 16 مجموعه مربوط به بخش آزاد است که در مراسم اختتامیه این دوره 350 قطعه عکس در قالب افتتاح نمایشگاه در معرض دید همگان قرار خواهد گرفت.

شاهرخ پروژه محور بودن و توجه ویژه و خاص به بحث مجموعه عکس را از جمله ویژگی های منحصر به فرد این دوره از دوسالانه عنوان کرد و گفت: پروژه محوری در این دوره و تاکید بر تهیه و تولید مجموعه عکس سبب گردید که از میزان تب و تابی که ما به طور معمول در تک عکس ها در جشنواره های مختلف می بینیم کاسته شده و عکاسان توجه بیشتری بر بحث مجموعه عکس داشته باشند.

وی ادامه داد: ما در این دوره و دربخش ویژه این جشنواره برای هر یک از استانها با توجه به اعلام نظر دبیران استانی ، اساتیدی را به عنوان راهنما در کنار عکاسان منتخب در نظر گرفتیم که با مشورت ها وکمک های این اساتید عکاسان بتوانند مجموعه های تولیدی را به شکل کامل تری به انجام برسانند.

دبیر کل جشنواره ملی عکس نور خاطرنشان کرد: بخش ویژه این جشنواره مختص عکاسان شبکه بسیج بود، که مقرر گردید هر یک از عکاسان مشخص شده با ایده ها و موضوعاتی که از سوی استانها تعریف شده است در قالب تهیه پروژه اقدام کنند و در نهایت مجاز به ارسال یک مجموعه عکس به دبیرخانه شدند و افراد شرکت  کننده در این بخش، طبق قوانین جشنواره مجاز به حضور در بخش آزاد نبودند.

شاهرخ با اشاره به بخش آزاد این جشنواره گفت: اما در بخش آزاد این دوسالانه هیچگونه محدودیتی در انتخاب موضوع برای عکاسان شرکت کننده وجود نداشت و هرعکاس می توانست دو مجموعه عکس را با موضوعات مورد نظر خود به دبیرخانه جشنواره ارسال نماید.

 

13 استان فعال در چهارمین دوسالانه سراسری عکس نور

دبیر کل جشنواره ملی عکس نور با اشاره به استان های فعال در این دوره از دوسالانه سراسری عکس نور گفت: استان های خراسان رضوی، اصفهان، گلستان، فارس، استان آذربایجان شرقی، تهران بزرگ، قم، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، تهران، کرمانشاه و مازندارن به ترتیب 13 استانی بودند که بیشترین فعالیت را در راستای برگزاری نشست های متعدد عکاسی و همینطور بیشترین تعداد آثار ارسالی و عکاسان شرکت کننده را دارا بودند.

وی بیان کرد: 32 نفر از اساتید حوزه عکس در استانها نیز با انتخاب دبیران استانی ، در این جشنواره کار هدایت عکاسان را عهده دار شدند.

شاهرخ با اشاره به برگزاری مراسم اختتامیه گفت: سه شنبه دهم دی ماه شهر تبریز میزبان برگزاری مراسم اختتامیه چهارمین دوسالانه سراسری عکس نور خواهد شد و در پایان این مراسم  سه نفر رتبه های اول تا سوم در دو بخش ویژه و آزاد به عنوان برگزیدگان نهایی معرفی و با اهدای لوح افتخار، جوایز نقدی و تندیس جشنواره تقدیر می شوند.

وی ادامه داد:در این دوره از دوسالانه نیز دو نفر از هنرمندان در بخش ویژه و یک نفر نیز در بخش آزاد شایسته تقدیر می شوند.

 دبیر کل جشنواره ملی عکس نور خاطرنشان کرد: امسال در نظر داریم که در مراسم اختتامیه بخشی را با عنوان تالیف کتب عکاسی اضافه کنیم که در این بخش تعدادی از هنرمندان این حوزه و نفراتی که در بحث عکاسی تالیفاتی را داشتند تقدیر می شوند.

 

افتتاح نمایشگاه آثار برگزیده همزمان با سالروز حماسه نهم دی ماه

شاهرخ با اشاره به برگزاری نمایشگاه آثار برگزیده و راه یافته به بخش نهایی این دوسالانه گفت: دوشنبه نهم دی ماه همزمان با بزرگداشت سالروز حماسه نهم دی ماه آثار راه یافته به بخش نهایی این جشنواره در قالب نمایشگاه افتتاح در معرض دید همگان قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: 350 قطعه عکس از 34 مجموعه عکس راه یافته به بخش نهایی این جشنواره در قالب تابلوهای فاخر در ابعاد 60 در 90 و 30 در 45 به نمایش در می آید.

دبیر کل جشنواره ملی عکس نور تاکید کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده این نمایشگاه به مدت ده روز از روز اختتامیه دایر و پس از آن نیز در شهر اصفهان به مدت یک هفته در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

شاهرخ با اشاره به برگزاری برنامه بازدید عکاسان از مراکز دیدنی و تاریخی تبریز گفت: پس از مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار، برنامه بازدید عکاسان از مراکز دیدنی  و تاریخی شهر تبریز  به منظور ارتقاء سطح دانش عکاسی شرکت کنندگان برگزار خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد:  صبح روز سه شنبه دهم دی ماه نیز، نشست عکاسی با حضور تمامی عکاسان مدعو به این اختتامیه در شهر تبریز و با محوریت مجموعه عکس برگزار می شود.

 

نظرات خوانندگان