سر خط خبر ها
عکس های نفر دوم دوسالانه در بخش ویژه

عکس های نفر دوم دوسالانه در بخش ویژه

مجموعه عکس فراموش شدگان از خانم مهسا معقولی از گلستان به عنوان منتخب دوم در بخش ویژه

شغل آدم‌های هر روزگار، اثر مستقیم روی رفتار و فرهنگشان دارد
راهی که هر آدمی برای گذران زندگی‌اش برمی‌گزیند، نگاه او را به زندگی از دیگران متمایز می‌کند و به او زبان و نگاه ویژه‌ای می‌بخشد. سهم زیادی از عمر هر آدمی در کار می‌گذرد و از وقتی شهرها به وجود آمدند، کاسبی مهم‌ترین شکل کسب درآمد مردم شهر بوده است. مردم خیلی زود یاد گرفتند که غیر دامداری و کشاورزی، با ارائه خدمات و فروش کالا هم می‌توان درآمد داشت و از همان روزگار، مردمان تلاشگری بودند که در کارگاه‌های ابتدایی و ساده و پشت دخل مغازه‌هایشان، بخشی از نیاز همنوعانشان را تأمین می‌کردند و شغلشان گاهی به چند هنر نیز آراسته بود.
حالا خیلی از آن شغل‌ها فراموش شده‌اند. گذر روزگار و پیشرفت زندگی بشر، دیگر جایی برای بسیاری از آنها نگذاشته است. بخشی از آنها به خاطر توسعه صنعت و علم از بین رفته‌اند، برای بخشی دیگر هم فرصت و حالی نمانده است. با این حال هنوز در گوشه و کنار محله‌های قدیمی‌تر، کسانی هستند که به همان شیوه‌های قدیمی کار می‌کنند و خدماتی به مردم می‌دهند که دیگر کمتر می‌توان نشانه‌ای از آن در شهرها پیدا کرد.
وقتی بحث از مشاغل فراموش شده می شود، اولین و فوری ترین مواجهه با این مشاغل مواجهه نوستالژیک است.

مردم به شکل خاطره انگیزی یاد این چیزها می افتند: آوازهای های چینی بند زن در کوی و برزن، صدای حلاج یا مسگر در بازار که آدم را به رقص وا می داشت یا صدای سوت شبگرد محله که قرار بود دزد ها را بپراند.
تمام قصه مشاغل قدیمی اما حکایت نوستالژی ها نیست. بخش مهمی از اقتصاد غیر حمایتی کشور را همین مشاغل فراموش شده تشکیل می دهند و این نشان می دهد مساله شغل های فراموش شده اصلا مساله ایی نوستالژیک نیست و کاملا یک مساله اقتصادی جدی است
بسیاری از این مشاغل فراموش شده از هنر های ایرانی هستند. هنری که همواره آیینه جامعه ایرانی بوده اند. رنگرزی که رنگ های زرد و قرمز را به پنبه می زده است و بخشی از هویت بومی اش را به دستان قالی باف بعدی می سپرده است تا اوهم زیستگاه رنگی اش را در الگویی بومی به به تار و پود دار قالی اش بزند
بسیاری از مشاغل فراموش شده جز صنایع دستی یا هنر های بومی مناطق محسوب می شوند. به نظر می رسد اکو توریسم یکی از حوزه هایی ست که با تعریف هایی که از رویکردش نسبت به گردشگری ارائه کرده است می تواند جلوی مرگ مشاغل قدیمی را بگیرد و به تولید ملی و تولیدهویت ساز کمک کند.

 

 

 

نظرات خوانندگان